Stránka 1 z 1

ZR 160 - zasekávající se mechanismus ruční brzdy na třmenu

Napsal: úte lis 29, 2016 9:13
od Trunda
Další problémek....
Jak je ráno mráz, tak se hryzne na pravém zadním třmenu páka mechanismu ruční brzdy. Jsem si téměř jistý tím, že lanovod je v pořádku. Jsou tam nové brzdové desky, takže píst je skoro celý schovaný, tak mě samozřejmě napadá, že by to mohlo být tím, že byl ohnilý a jak je zastrčený, tak se hryzne v těsnícím kroužku. Jenže to by se hryzlo i když bych šlápl na brzdu.
Vozím sebou dlouhý šroubovák a když se to stane, tak si kleknu na kobereček a šroubovákem páku vypáčím zpět, ale tedy musím na to vynaložit fakt velkou sílu.

Tak co tipujete? Bude to tím teoreticky ohnilým pístkem? Nebo je prostě mechanismus ručky v čoudu? Mám doma druhý třmen, ale teď nevím, jestli není na opačnou stranu.

Re: ZR 160 - zasekávající se mechanismus ruční brzdy na třme

Napsal: úte lis 29, 2016 11:26
od Hombre
Jako že je celou noc zatáhlá ručka a ráno nejde odbrzdit, nebo se to seká i když ji zatáhneš až ráno?

Re: ZR 160 - zasekávající se mechanismus ruční brzdy na třme

Napsal: úte lis 29, 2016 11:37
od Trunda
No, nebylo v ten okamžik moc příležitostí to takto vyzkoušet, ale tohle se mi vždy stalo po té, co jsem měl celou noc zatáhlou ručku. Myslím si ale, že když to odbrzdím a pak ji znova zatáhnu, tak se už nesekne.

Re: ZR 160 - zasekávající se mechanismus ruční brzdy na třme

Napsal: úte lis 29, 2016 13:23
od Hombre
Buďto ti přimrznou mokré desky ke kotouči, nebo je voda v tom převodu v brzdovém třmenu.

Re: ZR 160 - zasekávající se mechanismus ruční brzdy na třme

Napsal: úte lis 29, 2016 13:35
od Trunda
Přimrznuté desky to určitě nejsou, bo to by se neprojevovalo tuhou pákou na třmenu.
Voda v mechanismu mě taky napadla, ale po zahřátí by to povolilo, což se rozhodně nestalo, protože když se mi to stalo poprvé, tak jsem nedopatřením kousek cesty jel s takto seklým třmenem a když jsem zastavil, tak byl rozhodně prohřátý :-D
Pravda, nemám úplně jistotu v tom, že by tím předělem bylo 0°C.

Mimochodem, ten mechanismus ručky - on je uvnitř třmenu oddělený od brzdové kapaliny? Jako že čím jak je mazaný? Je tam přece jehlové ložisko...

No asi mi nezbude, než ten třmen rozdělat. Druhý bych tam dával jen v nouzi největší, protože ten nemám natřený a ty, co tam jsou, jsou natřené zlatou barvou, sic tedy hodně prasácky.

Re: ZR 160 - zasekávající se mechanismus ruční brzdy na třme

Napsal: úte lis 29, 2016 13:54
od Trunda
Jo a ještě doplňuji, že to nezůstane ve stavu, že by to bylo seklé tak, že se ani neprotočí kolo.

Re: ZR 160 - zasekávající se mechanismus ruční brzdy na třme

Napsal: úte lis 29, 2016 14:00
od Hombre
Tak je to prostě jen zatuhlé v tom čepu, co vede do třmenu, zkus postříkat WD pod tu manžetu (jestli tam je)a několikrát zatáhnout a zase zatlačit zpět. Mělo by se to zlepšit, pokud to není tím lanem. A ta pružina na té páčce není prasklá?

Re: ZR 160 - zasekávající se mechanismus ruční brzdy na třme

Napsal: úte lis 29, 2016 14:08
od Trunda
Ee, pružina je ok, tu jsem v tom háčku do páky dokonce podložil, aby byla mírně přetažená, ale jak říkáš, to je cítit, že je to zatuhlé někde dál. No nejlépe, když to nechám zatuhnout a tehdy shodím kolo, odpojím lanko, sundám pružinu....
Pod tu manžetu se asi nedostanu, když nepovolím tu matici, ne? Je to tam nasazené dost těsně. Ale z toho dedukuji, že ten mechanismus je oddělený a tím pádem buď suchý, nebo je v něm zateklá voda. Nu dobrá, zkusím to tedy prozkoumat ještě z této strany. A asi bych měl zkusit trošku vyšlapat ven píst, ať ověřím, že není ohnilý.

Díky za brainstorming ;-)

Re: ZR 160 - zasekávající se mechanismus ruční brzdy na třme

Napsal: úte lis 29, 2016 18:18
od Hombre
Neni zac. Myslim, ze kdyby byl zadreny a ohnily pist, tak by to jednak vazlo i za jizdy a jednak by to nemelo vliv na vraceni te paky. Takhle spojene napevno to neni, ale paka pootoci sroubem a ten zatlaci na pist, po uvolneni se sroub povoli a pist se vrati diky hazivosti kotouce a hranatemu tvaru gumicky. Chyba bude asi tam, jak ten cep prochazi pres stenu trmenu. Ale pokud to chces opravit poradne, tak jak rikas - rozebrat, rozhybat, promazat. No a ten pist samozrejme ocisti a parkrat vyslapej - zasroubuj, kydz uz to bude venku.

Re: ZR 160 - zasekávající se mechanismus ruční brzdy na třme

Napsal: úte pro 13, 2016 22:27
od Trunda
Tak dnes jsem přezouval ZRo zpět na zimní a protože bylo pod nulouu, tak ručka opět seklá, přesto že mi Lenham mechanismus nějakým způsobem prolil olejem. A ejhle - on je to fakt seknutej lanovod :-D Mechanismus na třmenu chodí hladce, ale lanko zůstalo seklé v bovdenu. Kurnik ale že to dělá jen takto, když je pod nulou, to je tedy pěkný výdrb. Jsou to Bosche. U Kelošů už mají jen Starline :roll:
Jsem na pravém třmenu lanko odpojil a zafixoval ho a táhlo sešteloval tak, aby se zabrzdila aspoň levá strana. Stejně nechávám zařazeno, nikde v kopci nestávám a takto dočasně, než seženu lanovod, to bohatě stačí. Hlavně že se nebudu muset s každým odjezdem válet u auta a šroubovákem páčit ručku :lol:

Re: ZR 160 - zasekávající se mechanismus ruční brzdy na třme

Napsal: úte pro 13, 2016 22:35
od lenham3
Tak to lanko sundej a prolej olejem :wink:

Re: ZR 160 - zasekávající se mechanismus ruční brzdy na třme

Napsal: úte pro 13, 2016 22:43
od Trunda
No, já do něho zkoušel měsíc zpět nalejt olej trubičkou přímo ze spreje, sic tedy bylo to namontované na autě a tak to nemuselo dotéct a dovzlínat tam, kde je to seklé. Ale moc se mi nechce věřit, že by to to zachránilo. Nebo máš zkušenost, že to tak pomůže a je na "věky" klid? Teoreticky bych měl ještě v brzké době lézt pod auto dát nové těsnění na příruby výfuku, tak bych to mohl vyzkoušet a pak s tím holt švihnu do křá, když to nepomůže.
Na druhou stranu jsem rád, že to není problém ve třmenu.

Re: ZR 160 - zasekávající se mechanismus ruční brzdy na třme

Napsal: úte pro 13, 2016 22:58
od lenham3
Na motorkach jsme to delali tak ze jsme bovden strcili do hrnce z olejem a musis ho trochu povarit ,ale ne na 100stupnu :D

Re: ZR 160 - zasekávající se mechanismus ruční brzdy na třme

Napsal: úte pro 13, 2016 23:08
od Trunda
No tak to je hodně brutální návod :lol:

Re: ZR 160 - zasekávající se mechanismus ruční brzdy na třme

Napsal: úte pro 13, 2016 23:16
od lenham3
Za komancu koupit lanko na motorku bylo problem tak jsme to na resili takto a fungovalo to a byli jsme mladi a penez nebylo a crosky po domacku udelane jsme po beskydech prohaneli msm: